Pravidla pro hraní turnaje

CSM full cup vznikl 1. března 2008, v době, kdy všechny předchozí turnaje zanikly (United cup, F cup a další). V té době měl tak ulehčenou úlohu na poli turnajů, neboť neexistoval žádný jiný turnaj.

Zanedlouho se však objevil druhý turnaj - Tomond cup, který se hned od svého počátku velice rázně pustil do souboje o vás, hráče. Bohužel, stejně jako většina dalších turnajů (např. Over cup a spousta dalších, "neviditelných"), doplatil na nezájem administrátora věnovat turnaji více času, proto i on zanikl.

Hra CSM 2022 neumožňuje klasické multiplayerové hraní tak, jak to možná znáte z jiných her. Museli jsme se tedy vydat stejnou cestou, jako ostatní autoři u her bez "multiplayeru". Proto i u této hry máte možnost soutěžit s ostatními a porovnávat své výkony v této skvělé hře!

"Kouzlo" spočívá v tom, že si z webu turnaje stáhnete aktuální soutěžní kolo, odehrajete soutěžní save, podle svých dosažených výkonů pak vyplníte přiložené bodování a to celé (tedy soutěžní save + vyplněné bodování) poté odešlete na oficiální e-mail turnaje (full.cup@email.cz). Poté se provede vyhodnocení výsledků všech hráčů a vytvoření se pořadí jednotlivého kola.

Vstoupit do turnaje může úplně každý! Neexistuje žádné omezení (věkové, rasové) - s vyjímkou již vyloučených hráčů. Ale i tito hráči se mohou případně k hraní (po nějaké odmlce) vrátit viz. níže. Sám vím, jak je důležitá důvěra - proto i oni mají šanci tuto důvěru nás všech opětovně získat!

Nemusíte se ani nikde zdlouhavě registrovat a něco někde potvrzovat, následně pak zase přihlašovat apod. Do turnaje je totiž automaticky zařazen každý, kdo odehraje aktuální soutěžní kolo a toto poté odešle na oficiální e-mail turnaje (full.cup@email.cz)

K tomuto budete potřebovat:

 • hru Czech Soccer Manager 2022 (ke stažení na stránkách - https://csmweb.net/). POZOR: vždy s nejnovější aktualizací!
 • tabulkový editor (např. Micorosoft Excel, balík Open Office, 602Tab …atd.) – tedy program, kterým otevřete soubor s příponou "xls" (např. bodovani.xls) a budete zde moci vyplnit bodování

Pokud toto máte, můžete přistoupit k samotnému "procesu" hraní. To začíná tím, že si z webu turnaje stáhnete soutěžní kolo. To aktuální si stáhnete v sekci "Aktuální kolo". Stahovat můžete jak samostatné soubory, tak celé zabalené savy... záleží na vás. Nabídka "celý save" vám pak dává možnost stáhnout rovnou celý save do vašeho počítače. Tento save je zabalen do jednoho souboru (archivu), takže po jeho stáhnutí uvidíte ve svém počítači následující soubor:

Tento soubor nejde otevřít běžným dvojklikem (pokud ve svém počítači nemáte nainstalovaný patřičný archivační program - WinRAR, WinZIP)! Program, potřebný k rozbalení (otevření) tohoto souboru je buď právě zmíněný WinRAR nebo třeba WinZIP - oba programy lze volně stáhnout kdekoliv na internetu.

Nahrání savu do hry - soutěžní save stáhněte a uložte třeba na "plochu" ve svém počítači. Spusťte hru a ve hře pak zvolte možnost NAHRÁT -

a najděte si na ploše uložený save, který se vám po otevření ve hře načte.

Nyní již můžete začít hrát a sbírat jednotlivé úspěchy.

Doporučuji před samotným hraním pročíst bodování (soubor "xls"), kde bývají většinou nějaké bonusové úkoly, za jejichž splnění získáváte další body - např. získání nějakého hráče, lepší postavení v tabulce než rival...atd.

Vaším úkolem je tedy odehrát 3 sezóny (platí pro základní část, při All Star Game a v play off se hrají sezóny dvě, v případě dlouhodbého savu /nebo též mezisezónního/ se hraje bez omezení sezón).

Na konci třetí sezóny, (!!) nikoliv na začátku čtvrté (!!) pak hru uložte.

Nyní je vaším úkolem vyplnit bodování, které je součástí soutěžního savu (soubor "xls") dle dosažených úspěchů. Bodování vyplňujete podle úspěchů, které se dají ve hře zobrazit po kliknutí na nabídku "Kariéra", poté na konkrétní sezónu, kde je celkový přehled všech vašich úspěchů. Savy a loady lze pak zjistit také v "Kariéře", při kliknutí na nabídku "Podrobnosti", kde si lze také ověřit unikátní číslo savu, které se musí schodovat s číslem savu, uvedeném u každého kola.

Řádně vyplněné bodování + soutěžní save (tedy soubor s koncovkou "svc" - !! uložený na konci třetí sezóny!! /pokud jste neměnili nastavenou cestu, bývají savy automaticky ukládány na disku C v Documents\CSM\savegames/) pak odešlete na soutěžní e-mail - full.cup@email.cz.

Pouze takový e-mail bude zpracován a výsledky hráče budou započítány do výsledků kola

Vaše výkony jsou pak poměřovány s ostatními hráči, kteří stejné kolo odehrají a své výsledky také odešlou - výsledkové tabulky se objeví po vyhodnocení jak ve FB skupině turnaje, tak zde na webu.

Mnozí hráči potvrdí, že turnaj není vlastně ani o CSM, ale že je to také o "setkávání" se na FB skupině turnaje nebo FB skupině CSM, případně na dalších sociálních sítích. Mnozí hráči, kteří třeba momentálně nehrají turnaj z důvodu časového nedostatku, se zde stále "objevují" a diskutují s ostatními. Časem sám každý pozná, kde je jeho pozice - zda to bude "jen" o hráči, diskutérovi nebo zda se třeba bude chtít podílet na chodu turnaje. ;) Hlavním smyslem je ale pořád hraní CSM!

SYSTÉM TURNAJE

Základní část - tvoří podstatnou část sezóny. Obsahuje 8 soutěžních kol. Čas na odehrání soutěžního kola jsou tři týdny.

Po odehrání základní části přichází na řadu -

All Star Game (nepravidelně)

Jde o samostatnou soutěž (bez jakékoliv návaznosti na předchozí základní část). Body v této soutěži získané se nikam nepočítají (do zákl. části nebo play off). Vzhledem k tomu, že turnaj přesahuje hranice České republiky, je hlavním smyslem All Star Game souboj mezi Českem a Slovenskem. Přesněji tedy mezi hráči pocházející z České nebo Slovenské republiky. Čas na odehrání tohoto velice prestižního klání je jeden kalendářní týden. Soutěž startuje ihned po skončení základní části. Zároveň jde také o jedinou fázi sezóny, kde se hraje soutěžní save pouze na 1. sezónu.

Kromě souboje Česko - Slovensko (každý hráč volí v bodování svou zemi, kterou chce reprezentovat), jde také o celkového individuálního vítěze, tedy o hráče, který nahraje (získá) nejvíce bodů ze všech účastníků - budeme tak znát i individuálního vítěze All Star Game.

Vyhodnocení - vždy se počítá výkon pouze pěti nejlepších (v případě nižší účasti méně) hráčů dané země (v případě, že odehrají pouze čtyři hráči dané země, počítá se výkon těchto čtyř - i v druhé zemi). Bodový součet země tak budou činit výkony maximálně pěti nejlepších hráčů - nikdy více! Vítěznou zemí je ta, která bude mít v součtu víc bodů. Jedná se o klání ryze prestižní, kde se poměřují především kvality hráčů jedné nebo druhé země.

Play off - rozhodující a závěrečná fáze sezóny!

První částí play off je osmifinále, kam postupuje třetí až čtrnáctý hráč základní části.

Vítěz základní části společně s druhým nejlepším hráčem základní části mají zajištěný přímý postup do čtvrtfinále!

Vzhledem k tomu, že play off se hraje vždy vyřazovacím způsobem, jsou na základě postavení hráčů v základní části sestaveny jednotlivé (nejprve tedy osmifinálové) dvojice následujícím "klíčem" -

 • 3. hráč po základní části - 14. hráč po základní části
 • 4. hráč po základní části - 13. hráč po základní části
 • 5. hráč po základní části - 12. hráč po základní části
 • 6. hráč po základní části - 11. hráč po základní části
 • 7. hráč po základní části - 10. hráč po základní části
 • 8. hráč po základní části - 9. hráč po základní části

Ve čtvrtfinále, kam jsou přímo nasazení první dva hráči základní části, nastupují vítězové osmifinálových dvojic znovu podle klíče "nejlepší po zákl. části proti nejhoršímu / druhý nejlepší po zákl. části proti druhému nejhoršímu...atd."!

Nemůže se tedy stát, že by se dva nejlepší hráči základní části potkali dříve, než ve finále!

Celé play off se hraje se soutěžními savy na dvě sezóny, tedy o sezónu méně, než se hraje v základní části! Doba na odehrání je zpravidla jeden kalendářní týden (zpravidla od neděle do neděle, případně od soboty do soboty).

Vítěz play off se stává CELKOVÝ VÍTĚZEM TURNAJE!

 

PRAVIDLO "SAVE / LOAD"

Pravidlo "save/load" zamezuje tomu, aby hráči ukládali a následně nahrávali hru vždy, kdy se jim nevydaří nějaký zápas. Případně vždy, kdy se jim nevydaří nějaká zápasová série. Jedná se o pravidlo, které prošlo mnoha změnami a nakonec se, i po vzájemné a plodné diskuzi vás hráčů, ustálilo následující pravidlo:

uložit a poté nahrát hru můžete pouze na začátku sezóny (v "Podrobnostech" hry Fáze: 0%) a na konci sezóny (v "Podrobnostech" hry Fáze: 100%).

Ale pozor - i zde může platit omezení, a to v případech, kdy se hraje soutěžní save, kde máte za úkol přestupovat po sezóně mezi kluby! Pak je vždy v popisu savu napsáno a důrazně připomenuto, že tentokrát nemůžete ukládat a nahrávat save na konci sezóny... těchto savů je však v sezóně poměrně málo, nicméně objevují se! Vždy, kdy hráč dodrží pravidlo save/load, získává velice bodový zisk - více v bodování u každého soutěžního kola.

V základní části je následující bodování:

save "A" (povinný save, musí se odehrát, pokud chceš body)

- pokud se umístíte jako první v savu "A" daného kola, dostanete do tabulky základní části 15 bodů, pokud jako druhý, dostanete 14 bodů... atd.

 • 1. místo --- 15 bodů
 • 2. místo --- 14 bodů
 • 3. místo --- 13 bodů
 • 4. místo --- 11 bodů
 • 5. místo --- 10 body
 • 6. místo --- 9 bodů
 • 7. místo --- 8 bodů
 • 8. místo --- 7 bodů
 • 9. místo --- 6 bodů
 • 10. místo --- 5 bodů
 • 11. místo --- 4 body
 • 12. místo --- 3 body
 • 13. místo --- 2 body
 • 14. místo --- 1 bod
 • 15. místo --- 0.5 bodu

save "B" (nepovinný save, není nutné ho odehrát)

- pokud se umístíte jako první v savu "B" v daném kole, dostanete do celkové tabulky 5 bodů, pokud jako druhý, dostanete 4,5 bodu... atd.

 • 1. místo --- 5 bodů
 • 2. místo --- 4,5 bodu
 • 3. místo --- 4 body
 • 4. místo --- 3,5 bodu
 • 5. místo --- 3 body
 • 6. místo --- 2,5 bodu
 • 7. místo --- 2 body
 • 8. místo --- 1,5 bodu
 • 9. místo--- 1 bod
 • 10. místo --- 0,5 bodu